سروش     RSS     Admin
۱۴۰۰/۰۹/۰۶

بازدید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از پروژه نیروگاه زباله‌سوز ساری

علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با حضور در محل ساخت نیروگاه زباله‌سوز ساری و شنیدن اظهارات مسئولان مرتبط، ضمن تأکید بر ضرورت افزایش تعامل بین دستگاه‌های مرتبط در استان برای هر چه زودتر به بهره‌برداری رسیدن این طرح، وعده داد که در دیدار با وزیر کشور پیگیر تخصیص اعتبارات دولتی مصوب برای این پروژه و کمک بیشتر به ساخت نیروگاه در چارچوب اساسنامه‌های مالی و اعتباری شود.

به گزارش ایرنا، در بازدید از این پروژه که مدیرکل دفتر محیط زیست و خدمات شهری سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های کشور، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیرکل دفتر شهری و شورهای استانداری، فرماندار و شهردار ساری، و نماینده پیمانکار حضور داشتند؛ علی سلاجقه طی گفت‌وگو با این مسئولان در جریان آخرین وضعیت این پروژه مهم زیست‌محیطی قرار گرفت.
 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به عملکرد موفق مدیریت پسماند در شهر مشهد گفت: بر اساس قانون، شهرداری‌ها موظف به انجام همه کارهای مربوط به مدیریت پسماند هستند. اما خوشبختانه دولت در کنار شهرداری ساری قرار گرفته تا مشکل پسماند و زباله در این منطقه حل شود.
 
سلاجقه اظهار کرد: امیدوارم روند اجرایی و مدیریتی در این پروژه به شکلی پیش برود که مانند فرآیند مدیریت پسماند در مشهد به الگویی برای سایر مناطق کشور تبدیل شود. در مشهد شاهد یک مجموعه مناسب و با کیفیت هستیم که اکنون در حال گسترش فعالیت در زمینه ایجاد ارزش افزوده است و حتی به تولید محصولاتی مانند پارکت‌های سازگار به محیط زیست رسیده‌اند. انتظار این است که در قبال حمایت‌های دولت از اجرای این پروژه برای مردم منطقه، مدیران منطقه نیز برنامه‌ریزی درستی برای ایجاد یک مجموعه کامل زیست‌محیطی و اقتصادی داشته باشند.
 
وی در خصوص کمک به پروژه از محل اعتبارات صندوق ملی محیط زیست تصریح کرد: اعتبارات این صندوق معمولا در بخش‌های تعریف شده‌ای هزینه می‌شود ، اما سعی می‌کنیم طبق اساسنامه اگر امکانش وجود داشت اعتباراتی در نظر بگیریم و همراه با وزارت کشور به شهرداری‌ها کمک کنیم.
 
معاون رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: با توجه به این که اعتباراتی برای تکمیل این پروژه از سوی دولت در نظر گرفته شده است، روز یکشنبه از وزیر محترم کشور پیگیر سرعت دادن به روند تخصیص اعتبارات مصوب برای نیروگاه زباله‌سوز می‌شوم. دکتر وحیدی هم خوشبختانه به شکل ویژه در مسائل مربوط به محیط زیست جدی و پای کار است. هم در مسائل مربوط به آلودگی هوا و اجرای قانون هوای پاک توجه ویژه‌ای از ایشان می‌بینیم و هم برای حل معضل پسماند در کشور تلاش و توجه خاصی دارند.
 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: بهره‌برداری و تکمیل دقیق و عاری از مشکل این پروژه حق مردم است و ما نیز وظیفه‌ای جز احقاق حق مردم نداریم. ضمن این که انتظار می‌رود روند اجرایی و نظارت بر استانداردها به طوری پایش شود که سلامت مردم به واسطه فعالیت این واحد به خطر نیفتد. یعنی هم در مدیریت پسماند و تولید انرژی و ایجاد ارزش افزوده از آن الگویی مناسب باشد، هم در مسائل زیست‌محیطی مانند رعایت استانداردهای آلایندگی به طور دقیق به پروژه توجه شود و هم در بهره‌وری انرژی و سائلی مانند بازچرخانی آب شاهد بهترین شکل کار و فرآیند سالم مدیریت پسماند در نیروگاه زباله‌سوز ساری باشیم.
 
سلاجقه اظهار کرد: خوشبختانه مجموعه مدیریتی استان عزم و تعامل خوبی برای به سرانجام رساندن پروژه دارند و نمایندگان مازندران نیز به طور جدی پیگیر مسائل مربوط به پسماند این استان هستند. از شهرداری ساری نیز انتظار می‌رود با توجه به تکالیف قانونی در حوزه مدیریت پسماند، تا حد توان و امکان برای به سرانجام رساندن این پروژه تلاش کند.
 
در این بازدید از سوی مسوولان عنوان شد که با تکمیل این نیروگاه ۴۵۰ تنی که شامل سه خط ۱۵۰ تنی است، علاوه بر این که مشکل زباله‌های ساری و شهرهای اطراف حل می‌شود، شهرداری ساری نیز به منبع درآمدی پایداری دست خواهد یافت. این نیروگاه پنج مگاوات برق تولید می‌کند که دو مگاوات برق تولیدی آن برای همین واحد مصرف می‌شود و سه مگاوات دیگر با تزریق به شبکه برق کشور فروخته خواهد شد.
 


تعداد بازدیدها : ۶۲۳
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/I77R97-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران

نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟